Aktuálně

 • V Den české státnosti 28. 9. bude knihovna ZAVŘENA!

  V Den české státnosti 28. 9. bude knihovna ZAVŘENA!

  Ve středu 28. září oslavíme Den české státnosti a také svátek sv. Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Knihovna bude tedy od 28. - 29. 9.  ZAVŘENA. Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás opět v pátek 30. 9. 

  O svatém Václavovi si můžete přečíst třeba právě v knize STARÉ POVĚSTI ČESKÉ A MORAVSKÉ od Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové, kterou si můžete půjčit u nás v knihovně. 

  obrázek: z knihy Staré pověsti české a moravské, A. Ježková, R. Fučíková, vydal Albatros 2005

 • Putování za literaturou podeváté

  Putování za literaturou podeváté

  Také letos se můžete těšit na příjemný literární zážitek, kdy si na třech různých místech ve městě budete moct poslechnout čtení ze současné evropské tvorby. Novinkou sezóny bude skrytá letní zahrádka vinárny Noravank, která nabízí příjemnou atmosféru vnitrobloku barokního domu. Tady vás spisovatel Josef Formánek seznámí s knihou Pakáž rakouské spisovatelky Moniky Helferové, která nás přenese do zapadlé horské vesnice z počátku 20. století a nabídne rekonstruovaný osud autorčiných prarodičů Josefa a krásné Marie na pozadí první světové války.
  Další dílo představí Pavel Vágai, herec a pedagog literárně dramatického oboru při ZUŠ. Seznámí vás s ukázkou z knihy Kodaňská Píseň písní dánské spisovatelky Annette BjergfeldtovéBára Čadílková přečte z knihy Nevděčná cizinka spisovatelky Ireny Brežné tamtéž.

   V Keramikafe Dlouhánka přednese Karel František Tománek, český dramatik, divadelní dramaturg a děkan Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze, ukázku z knihy Čukčovo velké neštěstí romského spisovatele Gejzy Demetera. Doplní ho Lukáš Fíla s ukázkou z knihy populárního českého autora Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta, na kterou naváže Eva Andělová interpretací textu z knihy Neviditelná superhrdinka od španělské spisovatelky Rosy Ribas a Jakub Ružbatský vás uvede do díla Bod nula (Artem Čech).

   U nás v knihovně se můžete zaposlouchat do ukázky z knihy Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu francouzské spisovatelky Maryse Condéové, kterou přečte spisovatelka a naše kolegyně Eva Dolejšová.
  Aleš Pařízek tady představí knihu Děti poslouchají Pink Floyd od Alexandera Gorkowa a Rozálie Vraná zase ukázku z knihy Marieke Lucase Rijnevelda S večerem přichází tíseň.

   

  Celé akci bude předcházet Litoměřický knižní festival, na němž už podruhé spolek Continual Progress pokřtí úplně nová díla místních autorů. Začínáme v 17 hodin u nás v Galerii knihovny.

  Nebude chybět ani hudební doprovod, o který se postarají:
  Matyáš Ženkl - klavír
  Anna Jelínková - basa
  Jáchym Hanzl - bicí nástroje
  Tobiáš Bruno Galia - saxofon

   Představení ukázek z nových knih v podání známých (nejen) litoměřických osobností nabízí propojení neobvyklého místa, nápadité interpretace a příležitosti seznámit se s myšlením současných evropských autorů. Noc literatury si za roky svého konání vydobyla pevné místo v českém kulturním kalendáři a stala se jeho neodmyslitelnou součástí. Projekt organizují už od roku 2006 Česká centra ve spolupráci s Asociací národních kulturních institutů zemí EU (EUNIC Praha), zahraničními ambasádami v České republice a nakladatelstvím Labyrint.

  V našem městě se její přípravy jako obvykle ujal Spolek LiPen ve spolupráci s naší knihovnou a s nakladatelstvím Continual Progress. Cílem celé akce je podpořit zájem o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Poukazuje také na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků. Před sedmi lety se k projektu připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a počet měst pořádajících literární happeningy každým rokem stoupá. Účastní se i řada evropských a mimoevropských měst. V roce 2022 je Noc literatury jedním z kulturních projektů pořádaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU a bude se konat ve více než 12 zemích.

   Akce je součástí kampaně Místa přátelská seniorům, kterou podpořilo město Litoměřice.

 • Nově upravený VNITROBLOČEK

  Nově upravený VNITROBLOČEK

  Od 1. srpna si můžete přečíst knihu, noviny či jen posedět na našem nově upraveném dvorečku, který je přístupný z naučného oddělení. Revitalizovaný prostor dostal na základě hlasování mezi knihovnicemi název Vnitrobloček. Tento skrytý poklad mezi domy kombinuje příjemné udržitelné materiály a nové rostliny. Při návrhu prostoru bylo využito předmětů původně určených k jiným účelům, např. staré truhly, žebříků ze staré spíže, starých nápojových přepravek. Nechybí ani zahrádka pro milovníky malovaných kamínků.

   

 • LETNÍčteníČKO

  LETNÍčteníČKO

  Léto je období, kdy po knize sáhne i celoroční “nečtenář”. Mnoho z nás se také těší, že o dovolené bude konečně více času na čtení. Jen ty přesuny na pláž jsou někdy výkon hodný kulturisty. To máte DEKU, RUČNÍKY, BÁBOVKY PRO DĚTI, PITÍ, SVAČINY, KRÉMY I SE VŠEMI FAKTORY! Kam ještě narvat Bílou vodu, když ji Tučková nalila do skoro 700 stran??!  Máme řešení! Stáhněte si zdarma aplikaci Palmknihy do telefonu, tabletu či čtečky a půjčte si e-knihu, kterou si vyberete v on-line katalogu knihovny. Návod na stažení aplikace najdete zde, maximum výpůjček je 5 najednou, e-knihu máte k dispozici 31 dní. A protože víme, s čím vám bude u vody dobře, máme pro vás tipy od našich knihovnic.

  Francis Mayes - Pod toskánským sluncem: můj italský domov

  Zdeněk Svěrák - Filmové příběhy

  Nespoutaná: Probuďte se a začněte žít - Glennon Doyle

  Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu - Becky Chambersová

  Tančím s láskou / Dominik Vodička

  Eleanor se má vážně skvěle / Honeyman Gail

  Skála - Peter May

  Heřmánkové údolí - Kornerová Hana Marie

  Pačinko / Lee Min Jin

  Láska & gelato / Welch Jenna Evans

  Ladislav Zibura - Prázdniny v Česku

   

 • KNIHOVNA JE CELÝ ČERVENEC UZAVŘENA!

  KNIHOVNA JE CELÝ ČERVENEC UZAVŘENA!

  Upozornění: V ČERVENCI bude knihovna z důvodu povinné revize knihovního fondu UZAVŘENA. Nezapomeňte se zásobit knihami před letní dovolenou nejpozději do středy 29. 6. 2022! Výpůjčky budou automaticky prodlouženy do konce srpna. Těšíme se na vás 1. srpna.

 • Květnová čtenářská výzva ČTEME DO PLAVEK

  Květnová čtenářská výzva ČTEME DO PLAVEK

  Někdo rád sportuje, jiný raději tráví čas na lehátku s knihou. Co kdyby se ale oboje spojilo? Zúčastněte se naší KVĚTNOVÉ VÝZVY a posilněte tělo i mysl. Sledujte náš instagram či facebook, kde budeme každý všední den zveřejňovat úkoly, které vám zlepší formu, fyzičku nebo jen náladu.. Budeme moc rádi, když svoje výkony zdokumentujete a budete je sdílet
  pod hashtagem #ctemedoplavek.

  Kdo žije raději v offline světě, může se výzvy učastnit také. Stačí si na kterémkoli oddělení knihovny vyzvednout kartičku s úkoly, ty plnit a odškrtávat jednotlivá políčka. Účastníky odměníme drobnými dárky.

  Líbilo se ti spojit čtení s pohybem? A co k tomu přidat ještě něco navíc? Pak UDĚLEJ DOBRÝ SKUTEK a podpoř akci Běh pro hospic. Stačí se zaregistrovat a běžet jako o závod anebo jako „pro pomoc“. Pomoc lidem na konci života zrealizuješ svým přihlášením a zaplacením registračního poplatku - daru, kterým přispěješ na péči o nemocné.

  REGISTRACE A PODROBNÉ INFORMACE NA: www.beh.prohospic.cz

   

 • Knihovna pomáhá

  Knihovna pomáhá

  Jako výraz solidarity nabízíme všem Ukrajincům, přechodně i trvale žijícím v ČR, možnost využití služeb naší knihovny. Neostýchejte se, rádi vám pomůžeme.

   

  V téměř každé obci nebo městě najdete veřejnou knihovnu. Ptejte se místních, kde je knihovna (fonetický přepis) nebo hledejte tento nápis: KNIHOVNA 

   

  1)    Knihovna je volně přístupná, není třeba mít průkazku.

  2)    Knihovna poskytuje veřejnosti přístup k internetu

  3)    Knihovna nabízí komukoliv k využití wifi připojení zdarma.

  4)    V knihovně jsou k dispozici počítače s internetovým připojením zdarma

  5)    V knihovně si můžete nabít telefony, notebooky nebo tablety.

  6)    V knihovně jsou k dispozici toalety a pitná voda.

  7)    V knihovně je klid a je zde možnost si odpočinout.

  8)    V knihovně je dětské oddělení nebo koutek, tedy tu mohou relaxovat i vaše děti.

  9)    Knihovník vám pomůže, poskytne další informace, vyhledá kontakty, propojí vás s dalšími institucemi, které potřebujete.

  10) V knihovně si můžete domluvit setkání, prostory jsou zdarma.

  11) V knihovně si můžete odložit věci.

  12) Nebojte se využít knihovnu, pomůžeme vám.

   

   

  Otevírací hodiny:

  po 8 - 17 h
  út  8 - 17 h
  st  8 - 18 h
  čt  zavřeno
  pá  8 - 17 h
  so  8 - 11 h
  ne zavřeno

   

  | dětské oddělení

  po 12 - 17 h
  út  8 - 17 h
  st  12 - 18 h
  čt  zavřeno
  pá 12 - 17 h
  so  8 - 11 h
  ne zavřeno

   

  Kontakty: tel.: (+420) 416 732 453
  e-mail: info@knihovnalitomerice.cz 

   --------------------------------------------------------------------------------------------------

  UA:

  Бібліотека допомагає

  Майже в кожному місті чи селі є громадська бібліотека. Запитайте у місцевих жителів, де знаходиться бібліотека. (Фон. [Кде є кніговна?]) або шукайте напис: KNIHOVNA.

   

  1)    Вхід у бібліотеку вільний. Немає необхідності мати абонемент.

  2)    У бібліотеці є можливість виходу в інтернет.

  3)    У бібліотеці можна будь-кому безкоштовно використовувати WiFi.

  4)    У бібліотеці можна безкоштовно користуватись комп’ютерами з виходом в інтернет. 

  5)    У бібліотеці можна заряджати телефони, планшети та ноутбуки.

  6)    У бібліотеці є питна вода та туалети.

  7)    У бібліотеці тихо і можна відпочити.

  8)    У бібліотеці є зона або куток для дітей, тож ваші діти можуть там також відпочити.

  9)    Працівник бібліотеки зможе вам допомогти: надати додаткову інформацію, знайти потрібні контакти, зв’язати вас з потрібними вам організаціями.

  10) У бібліотеці ви можете домовитися про зустріч, доступ до бібліотеки є вільний.

  11) Верхній одяг, сумки, портфелі та рюкзаки можете залишити у гардеробі.

  12) Не бійтеся користуватися послугами бібліотеки, ми вам завжди допоможемо.

   

   

  Графік роботи:

  Понеділок: 8-17

  Вівторок: 8-17

  Середа: 8-18

  Четвер:xxxxxxx

  П’ятниця:8-17

  Субота:8-11

  Неділя:xxxxxxx

   

  Контакти:

  (+420) 416 732 453
  e-mail:info@knihovnalitomerice.cz

   --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  RU

   

  Почти в каждом городе или селе есть библиотека. Спросите у местных жителей где находиться бибилиотека. (Фон: «Кде е книговна?») или ищите надпись: KNIHOVNA.

   

  1) Нет необходимости иметь абонемент.

   

  2) В библиотеке есть доступ к интернету.

   

  3) В библиотеке будь-кто может пользоваться WiFi бесплатно.

   

  4) В библиотеке можно пользоваться компьютерами, подключенными к интернету.

   

  5) В библиотеке можно зарядить планшет, мобиль, ноутбук.

   

  6) В библиотеке есть питьевая вода и туалеты.

   

  7) В библиотеке тихо, и там можно отдохнуть.

   

  8) В библиотеке есть зона, или детский уголок. Это значит, что ваши дети там могут отдохнуть.

   

  9) Работник библиотеки может вам помочь: найти вам нужную информацию, найти необходимые контакты, связать вас с нужными вам организациями.

   

  10) В библиотеке вы можете запланировать и договориться с кем-либо о встрече, вход в библиотеку свободный.

   

  11) Верхнюю одежду, сумки, портфели и рюкзаки можете оставить в гардеробе.

   

   

  12) Не бойтесь пользоваться услугами библиотеки, мы вам всегда поможем.

   

  График работы:

   

  Понедельник: 8-17

  Вторник: 8-17

  Среда: 8-18

  Четверг: xxxxxxxxx

  Пятница: 8 - 17

  Суббота: 8-11

  Воскресенье: xxxxxxx

   

  Контакты:

  (+420) 416 732 453
  e-mail:info@knihovnalitomerice.cz

   

 • #StandWithUkraine

  #StandWithUkraine

  Odsuzujeme vojenskou intervenci Ruska na území Ukrajiny a vyjadřujeme solidaritu ukrajinským občanům.

  Knihovna K. H. Máchy

 • Kouzelné kufříky

  Kouzelné kufříky

  NOVINKA na dětském oddělení

  Věděli jste, že dnešní datum 22. 2. 2022 se dá číst pozpátku a zůstane stejné? Takovou příležitost by bylo škoda nevyužít pro novinku, kterou si knihovna přichystala pro své dětské čtenáře. KOUZELNÉ KUFŘÍKY jsou novým výpůjčním artiklem dětského oddělení. Vybírat můžete z šesti tématicky zaměřených kufříků (Logopedický, Hudební, Dinosauří, O dopravě, Pohádky z Večerníčku, Vesmírný) a uvnitř najdete např. interaktivní Albi knihy, hudební nástroje, hry a skládačky. Pokud nevlastníte kouzelnou Albi tužku, můžete si ji také půjčit.

 • LUPA k dispozici na naučném oddělení

  LUPA k dispozici na naučném oddělení

  Od 1. 2. 2022 si mohou čtenáři knihovny půjčit zvětšovací lupu ve velikosti A4. Lupa je vhodná nejen pro lidi se zrakovým postižením, ale i pro seniory, kterým velice usnadní čtení drobnějšího písma. Celkem dvě tyto kompenzační pomůcky jsou k dispozici v čítárně naučného oddělení. 

   

 • Nabízíme komerční pronájem společenských prostor knihovny

  Nabízíme komerční pronájem společenských prostor knihovny

  Společenský sál, nazývaný též „Galerie knihovny“ je ideálním místem pro konání menších kulturních akcí, vzdělávacích akcí, besed apod. Bližší informace zde →

  maximální kapacita 35 osob
  stohovatelné židle, variabilní stoly
  počítač pro prezentaci + ozvučení
  projektor + promítací plátno

  info: +420 416 732 453 (volba č. 5)
  zastupkyne@knihovnalitomerice.cz

 • Změna otevírací doby

  Změna otevírací doby

  Jestliže pro vás “na poslední chvíli” znamená “za 5 minut 12”, k nám do knihovny budete od 1.2.2022 muset o sobotách přijít už “za 5 minut 11”.

  Od února měníme sobotní provozní dobu na 8:00 - 11:00.

 • Informace o aktuální situaci

  Informace o aktuální situaci

   

  Město Litoměřice připravilo přehledný seznam pomoci a informací.