Díra to je něco

20. 11. 2020

Zlatou stuhou ověnčeného autora... pardon, jeho knihy... najdete v policích naší knihovny hned ve třech odděleních. Petr Stančík alias Petr Odillo Stradický či Odillo Stradický ze Strdic… oslovuje všechny generace čtenářů, které baví hrátky se slovy, magično, humor, odkazy k dějinným událostem i fantastické světy.

Pro své knihy si vybírá významné české ilustrátorky jako je Galina Miklínová, Lucie Dvořáková nebo třeba tajemná Toy_Box. A právě s posledně jmenovanou autorkou vydal knihu O díře z trychtýře, která se dostala do Bookowského hledáčku.

Upřímně, dlouho mu z něj unikala. Nakladatelství Argo ji vydalo už před čtyřmi lety. Jenže zaměřte něco, co vlastně nic není! Je to těžké, ale jde to. Možná, že … “některé věci jsou právě proto, že něco nejsou. Třeba ticho je jen, když není nic slyšet…”, jak hned v úvodu sám autor upozorňuje. A tahle “díra” působí velice skutečně. Už jen tím, že provrtala celou knihu skrz naskrz jako ementál. Ale narozdíl od “hrozně zkaženého” Sira Sýra, který mimochodem v knize také vystupuje, je díra velice milé, i když poněkud zvědavé stvoření.
Žije v zásuvce v kuchyni, kde poslouchá historky z tajemných světů. Chtěla by se dozvědět, co je to mračno a taky, jestli existují i jiné díry. Jednoho dne se to proto vydá zjistit. Je to sice trochu nebezpečné, ale jako v každé správné pohádce všechno dobře dopadne. S touhletou dírou je prostě prima zábava.

A jestli se chcete bavit i vy, zajděte si na dětské oddělení a hledejte mezi knížkami s červeným pruhem a označením St na hřbetu.