Hodně štěstí

26. 3. 2021

Knihu jsem si vybral kvůli obálce a názvu. Ta slova neznám a člověk na obálce má něco divného na hlavě. To šlo zase mojí hlavou. Rád poznávám nové věci a slova. Rád objevuji a nechávám se poučit. Čili tentokrát byl výběr více než jasný. Mazl tov mi znělo v hlavě, ale stejně jsem ho s ničím nespojil. Také podnázev Má léta u ortodoxní židovské rodiny mě bavil.
Po přečtení knihy už bylo jasno, hurá. Konečně si moje neklidná mysl mohla odpočinout a zasunout do šuplíku v mozku novou věc. Totiž Mazl tov si přejí Židé, kteří chtějí vyjádřit gratulaci při významné události, tedy hodně štěstí. A nejen o tomto sousloví se v knize dočtete, ale také o největší komunitě ortodoxních Židů, kteří žijí v belgických Antverpách. Kniha je vlastně autobiografií a vyprávěním studentky, která si přivydělává doučováním dětí v židovské rodině. Od prvotních překvapení ze zvyků a tradic, které rodina praktikuje, přes pochopení a sdílení. V knize jsou velmi nenásilně popsané rozdíly ve formách judaismu, stejně jako praktikování těchto zvyků ve 21. století v rámci rodiny. Děj má velmi čtivou linku, odehrává se zde příběh studentky, která si vybudovala velmi úzké vazby se členy rodiny Schneiderů, podřízené 613 židovským přikázáním.
Autorka knihy Margot Vanderstraeten velmi dobře popsala obyčejné situace, které se v rámci dodržování židovských tradic, někdy stávají až humorné. Na druhé straně rozhovory hlavní hrdinky s otcem dětí, které doučuje, nás zase nechají nahlédnout do hloubky židovské kultury. Díky jejímu působivému vyprávění se tak dozvíme spoustu zajímavých detailů.
Kniha je neobyčejně jemně napsaná, srozumitelná a v rámci kulturního přehledu jedna z mých nejdůležitějších knih.

Takže Mazl tov, čtenáři!