Komiksy nejsou jen pro mladé

9. 11. 2020

Komiks je umělecké médium, někdy označováno jako „deváté umění“, ve kterém jsou za sebou chronologicky uspořádány kresby nebo jiná zobrazení s případným doprovodným textem v cílených sekvencích. Dohromady tedy vytvářejí celek, nejčastěji příběh.

To je odborné označení komiksu, které uvádí wikipedie. My, obyčejní smrtelníci si řekneme, že komiks je nakreslená knížka, kde je méně textu a více obrázků. V každém případě je ale pro mnoho lidí tato literární forma více než oblíbená a v žádném případě ji nemusíme brát jako „únikovku“ pro toho, komu se nechce číst kniha celá. I komiks je plnohodnotným literárním dílem s nosnou informací. A hlavně – komiks nemusí být jen pro mladé!

Samozřejmě, stejně jako klasické knihy, jsou komiksy zaměřeny na určitou věkovou skupinu a zrovna tak je široký jejich žánrový záběr. Troufám si ale tvrdit, že u většiny z nás je komiks v podvědomí zakódován jako kniha (či časopis) pro děti a teenagery. Ano, u této věkové kategorie jsou komiksy rozhodně oblíbené. Počínaje Čtyřlístkem, přes různé dnes tak populární fiktivní marvelovské hrdiny, komiksově zpracovaného Garfielda, Asterixe až k nejrůznějším fantasy příběhům. V kurzu jsou však i naši tradiční hrdinové, např. Rychlé šípy. Někteří tvůrci zpracovávají do komiskové podoby klasické romány, což považuji za jakýsi pozitivní přechodník pro dospívající, kterým se nechce číst pětisetstránkový Jules Verne, básnická sbírka Kytice či Camusův Cizinec. Pro ně přijatelnější formou se tak seznámí se základním příběhem. Pořád je to přínosnější než opisovat obsah díla vyhledaný na Googlu.

Nicméně se stále častěji objevují komiksové romány pro dospělé čtenáře, příběh, který je osloví a nabídne literární i výtvarný zážitek. A jde o příběhy původní, nejen o přepracovanou klasickou beletrii. Mezi posledními, které jsme do naší knihovny koupili a upoutaly nás, patří například komiks Nevyhnutelná opotřebovanost citů, jímavý příběh o lidském stárnutí a hledání smyslu života seniorů. Dalším pro mne zajímavým komiksovým počinem pro ty, kteří se rádi bojí, je strašidelný a lehce fantasy komiks Načmáranec, který se vynořuje z mlhavé Francie.

Podle literárních odborníků patří mezi současné přední komiksové autory např. Neil Gaiman, Shaun Tan, Robert Kirkman, z českých tvůrců Pavel Čech, Marko Čermák, Ljuba Štíplová, Jaroslav Foglar. S potěšením mohu říci, že úspěšní komiksoví autoři ale pocházejí i z Litoměřic – Marek Rubec se svým komiksem Jarmil sklízí mezinárodní úspěchy a nejinak tomu je i v případě litoměřického rodáka Dana Černého. Mezi špičky komiksových ilustrátorů patří Michael Petrus, který je sice z Prahy, ale skvěle ilustroval knihu naší knihovnice Evy Dolejšové Parkourista. Je to jistě i jeho zásluha, že tato kniha z parkourového prostředí byla vybrána do speciálního katalogu Nejlepší knihy dětem Svazu českých nakladatelů a knihkupců pro rok 2019/2020.

Naše knihovna nabízí komiksy všech žánrů a pro všechny věkové kategorie čtenářů. Ty pro děti naleznete samozřejmě na dětském oddělení, komiksy pro teenagery a dospělé mají vyhrazené své místo na beletrii. Pomoci vám může náš online katalog, kde navolíte téma komiksy a pak už stačí listovat v nabídce. V pokročilém vyhledávání můžete svůj výběr specifikovat na komiksy historické, dobrodružné, fantasy apod. Stačí si jen vybrat!

Chybí vám nějaký komiks? Podněty vítáme na e-mailu: akvizice@knihovnalitomerice.cz.