Nejhorší není zemřít, ale ztratit čest

26. 2. 2021

Třetí kniha autorské dvojice Jan Novák - Jaromír 99 sleduje životní osudy nejúspěšnější české olympioničky Věry Čáslavské, jíž osud nachystal nejen ladné přeskoky, ale i kruté kotrmelce.
    Setkáváme se s ní v roce 2000 v noci na Nuselském mostě, kam se nepřišla nadýchat čerstvého vzduchu. Další střih nás vrátí o 36 let zpátky na Olympiádu v Tokiu, kde celé družstvo gymnastek, s Čásravska-san (jak ji fanoušci nazvali) v čele, získalo mezi diváky nebývalou popularitu a Věra si kromě zlaté medaile přivezla domů i vzácný samurajský meč. Na výsluní však nezůstává smělá sportovkyně dlouho. V létě roku 1968 podepisuje 2000 slov a svůj nesouhlas se vstupem sovětských vojsk na naše území dává najevo i tichým protestem na olympiádě. Její život se po monumentální mexické svatbě s Josefem Odložilem stává noční můrou jak v rovině sportovní, tak i rodinné. Pro veřejnost přestává existovat, nesmí se dál věnovat sportu ani pracovat.
    Znovu si jí média všimnou až po sametové revoluci, kdy je zvolena předsedkyní Československého olympijského výboru, a také při skandálním vyšetřování “vraždy” bývalého manžela. I tak silná osobnost, jakou Čáslavská byla, se nakonec hroutí a ocitá se v bohnické léčebně.
    Všechny tyto momenty jsou podtrženy výraznou, možná až agresivní, barevností, která ale zůstává jen v pěti základních tónech bez palety odstínů. Komiksové zpracování tak působí nejen syrově ale i velmi sugestivně.

Připomeňte si Věru Čáslavskou, „… posledního pomýleného sportovce, co setrvával na kontrarevolučních pozicích...‟