Tam v Karviné

30. 4. 2021

1894–1921
Každý z nás si určitě pamatuje alespoň útržky dějin evropských národů a českých dějin. Ostatně, je napsána spousta naučných i beletristických knih z tohoto žánru. Mě dějiny nikdy nijak zvlášť nebraly. Ale pak se objevily knihy Karin Lednické, které se zabývají minulostí Karvinska a Slezska – místa, která jsem nikdy nevnímala z historického hlediska, prostě jen jako místo, kde se těží uhlí. Ale ono to někde začínalo.
    Spisovatelka zachycuje v prvním díle nelehkou dobu konce 19. století – neskutečnou bídu a dřinu horníků, jejich rodin, smrtelné úrazy, nedostatek vzdělání a přesto velmi silnou touhu v tomto prostředí přežít a to zejména u ženských hrdinek.
    Barbora, Julka a Ludwik se tu ukazují ve třech dějových rovinách, které se v průběhu čtení častokrát protnou, aby vykreslily představu časů ne tak dávných, ale možná trochu zapomenutých či zkreslených novými událostmi. Příběh je vystavěn na skutečných datech, se kterými jsme se dosud neměli možnost v českém románu setkat. První světová válka přináší nejen další strádání, ale i určitý posun v myšlení lidí, někteří v sobě najdou nové schopnosti se se situací vyrovnat. Vyprávění je napínavé a natolik uvěřitelné, že bídu a nesnadný život tamních lidí přímo cítíte.

Rezervujte si Šikmý kostel I. jako knihu nebo si poslechněte audioknihu v podání Vilmy Cibulkové.


1921–1945

Další díl trilogie Šikmý kostel navazuje v místě, kde se první skončil, takže jsme hned v obraze. Celé Československo vzkvétá, Karviná však nikoli. Důsledky dramatických událostí nově pojmenované město pořád významně ovlivňují a pronikají do životů běžných lidí. Ne vždy v dobrém. Každý z našich hrdinů se snaží s nimi popasovat. Napětí v hospodářsky i národnostně různorodé společnosti stoupá a v rodinách protagonistů díla vyplouvají na povrch rozdílné názory. Málokdo z nich je však chce řešit, lidé se snaží pracovat, starat se o děti, prostě žít. Nikdo neví, zda je lepší hlásit se k Čechům nebo raději k Polákům. Bouřlivé události během následující německé okupace ale nakonec přemohou všechny bez rozdílu, protože i další ničivá válka tu probíhala po svém.
    Můj obdiv má spisovatelka za to, kolik relevantních informací musela získat a včlenit je do barvitého románu. S netrpělivostí vyhlížím vydání posledního dílu trilogie.

II. díl zatím papírově.