ČESKÉ STOLETÍ V KOMIKSU: Výstava ke 100 letům republiky

2. 11. 2018

29.10.2018

Spisovatel a žurnalista Pavel Kosatík zavítal do Litoměřic a besedoval s návštěvníky o tvorbě, psaní a názoru na klíčové události 100 let republiky.

Celou besedu s Pavlem Kosatíkem můžete shlédnout zde:
Tuto nahrávku můžete sledovat díky Honzovi Dostalovi, Regionální televizi Litoměřicko24.cz

Pavla Kosatíka (http://www.kosatik.eu/komiks/) můžete znát jako autora komiksové série knih České století, která se věnuje několika klíčovým momentům české historie. Vznikla ve spolupráci s českými ilustrátory a kreslíři. Právě tuto devítidílnou sérii knih představuje výstava, kterou můžete do konce prosince v knihovně navštívit.
Každou z devíti komiksových knih zpracoval jiný ilustrátor. Vedle litoměřického autora Marka Rubce (1942, Jak v Londýně vymysleli Atentát na Heydricha), můžete na výstavě vidět originální tvorbu Ticho 762 (1918, Jak Masaryk vymyslel Československo), kolážový komiks Jiřího Husáka (1977, Jak z rock'n'rollu vznikla Charta 77) a další kreslíře jako Vojtěch Mašek, Vojta Šeda, Dan Černý, Karel Jerie, Štěpánka Jislová, Karel Osoha. Tito autoři propůjčli na výstavu své originální kresby komiksu, nebo skicy, takže divák vidí autorovi pod ruku, může vytušit proces vzniku.

Pokud výstavu navštívíte, vychutnáte si jednotlivé obrazy, které vás povedou od přízemí po schodišti do prvního patra na Naučné oddělení (nabízíme kávu za 10 Kč!), poté zdoláte s výstavou schodiště do druhého patra do prostoru Galerie knihovny, kde výstava končí. Jednotlivé knihy jsou zavěšeny v prostoru schodiště, takže celá série je pěkně při ruce. Samozejmě můžete zavítat do oddělení beletrie, do sekce komiksů, kde jsou jednotlivá čísla k vypůjčení – pokud ovšem nejsou již zcela rozpůjčovaná. Pak neváhejte a knihy si rezervujte.