Odečtěte si knihu sami, nový Self-Check v knihovně

16. 5. 2019

V knihovně na oddělení beletrie, kde je největší obrat knih za den, mohou čtenáři sami vracet knihy pomocí zařízení self-check, které výpůjčky ze čtenářova konta samo odečte.

Knihu stačí umístit do vymezeného prostoru na ploše stolu a na obrazovce sledovat zprávu o odečtení ze čtenářského konta. Zařízení využívá RFID technologie a proto nemusí být knihy po jedné skenovány prostřednictvím čárových kódů. Na závěr na přání čtenáře vytiskne také lístek s aktuálním obsahem jeho konta.

Self-check s možností vracení knih je první krok k automatizaci knihovny, kdy bude možné knihy touto cestou také načítat. Současně takové služby vedou do budoucna k delší otevírací době knihovny, neboť snižují nároky na množství knihovníků na oddělení.

Co je zajímavého na self-checku litoměřické knihovny? Je to doslova domácí produkt: naprogramoval je pro knihovnu Ing. Ivan Pomykacz a design navrhla grafička Bc. Monika Rašková.