blog

 

PAVEL KOSATÍK čte...

12. 12. 2018

|12.12.2018|

V novém podzimním vydání novin knihovny "Mácha" jsme připravili pro čtenáře novou rubriku: Co čte, co poslouchá...
Představujeme zajímavé osobnosti, které vás mohou inspirovat, nebo vám svým výběrem poodhalí něco o svém zájmu, a vlastně i o sobě. V novinách jste se takto mohli seznámit s regionální osobností s Petrem Bašusem, pedagogem litoměřického gymnázia. Zde vám touto formou představujeme Pavla Kosatíka, českého spisovatele, žurnalistu a scénáristu.

Oslovili jsme Pavla Kosatíka, českého spisovatele a scénáristu a novináře, aby nám navrhl 2 knihy, které souvisí s výročím založení Československé republiky, které by doporučil ke čtení k porozumění situaci. "Jakousi spíš intuicí mě napadají dvě knihy, postojově vlastně skoro protipóly: Peroutka – Budování státu a Klimek – Boj o Hrad (oba díly)." Doporučuje k tématu autor.

Pavla Kosatíka, spisovatele a autora knih o historii, z posledních vydaných jmenujme například: Jiný T.G.M; Pražská defenestrace 23. května 1618; Sběrná kniha, rozhovor s Helenou Třeštíkovou; 100 x TGM. Ze starších pak například České snění; Bankéř první republiky; "Ústně více": šestatřicátníci. Úctyhodná řada knih o klíčových osobnostech, tématech, v níž také září série komiksového zpracování historických okamžiků českých dějin pod názvem Češi. (Celkový přehled viz portál Databazeknih.cz.


S jakými knihami ale tráví čas ve svém volnu sám Pavel Kosatík teď, v listopadu 2018?
"Z četby mě v poslední době zaujalo souborné vydání her Ödöna von Horvátha. Už před spoustou let to vydal DÚ (pozn.redaktora Divadelní ústav) v té své velké dramatické řadě, já jsem se k tomu dostal až teď a raduju se, že od něj nejsou dobré jenom Povídky z Wienerwaldu.
A taky mě zaujala další, ještě mnohem větší staroba (aktuality ode mě nečekejte) – Caesarovy Zápisky o válce galské. Člověk se z toho dozví spoustu věcí o jinak jednoznačně působící povaze římských tažení. Třeba že stejně důležité jako válčení bylo zajišťování proviantu. Nebo jak legionáři trpěli, když se jim barbaři, obřích postav, posmívali, že jsou italští prckové. To by mě situačně nenapadlo. Mějte se dobře, PK."