Slunovrat a tradice Svatá Lucie noci upije

7. 1. 2019

13. 12. 2018

Tři postavy v bílém jste mohli v podvečer, ve čtvrtek 13. prosince, potkat na Mírovém náměstí. Knihovníci z Knihovny Karla Hynka Máchy v Litoměřicích v tento den již několik let připomínají tradici Svaté Lucie.

"Většinou se vydávaly ženy, nebo dívky na lidové obchůzky. Zahaleny do bílých plachet chodily Lucky kontrolovat hospodyně, jak mají uklizeno. V ruce držely peroutky z husích brk, nebo metlu a ometaly prach, všechny kouty a s tím i všechno zlé." Vysvětluje knihovnice Šárka Jindřichová, zatímco drží v ruce hrneček s moukou. Lucie na Mírovém náměstí rozdávaly svétélko i moučily tváře, nebo nos dětem i dospělým. Vzbudily u kolemjdoucích úsměv i údiv, ale povětšinou nadšení.
Knihovníci představily tři podoby Lucie zahalené do bílého: s pomoučenou tváří, s věncem svící a s bílým zobanem s výhružným nástrojem. Zatímco v některých částech Čech chodily Lucky s pomoučeným obličejem, v jižních Čechách nosily strašidelný dlouhý klapající zoban. Dost drasticky působil zvyk, při němž Lucky hrozily dětem, které se řádně nepostily, rozpáráním mlsného břicha dlouhými dřevěnými noži. To ty naše knihovnická Lucka se zobanem, ta si to dovolila jen na ty otrlejší.
V severských zemích je tradice oslav Svaté Lucie stále živá. Krásné dívky zde chodí s věncem plným hořících svíček. Samo jméno Lucie je velmi oblíbené, má původ v latinském slově "lux", což znamená "světlo". Na dny okolo 13. prosince připadal totiž dříve zimní slunovrat, po přijetí gregoriánského kalendáře připadl na dny 21., nebo 22. prosince. Od této chvíle bude více světla, Slunce bude na obloze stále déle.

Proč Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá?

Rčení vzniklo v 16. století, před přijetím Gregoriánského kalendáře. Dříve tedy 13. prosince, dnes tento jev zaznamenáte ve dnech kolem 21. nebo 22. prosince.
Zemská osa se během podzimu odklání svou severní částí od Slunce. Tento jev můžeme sledovat v podobě stále dříve zapadajícího Slunce a čím dál tím později vycházejícího. Světlá část dne se zkracuje. Ale zhruba v polovině prosince se přihodí, že Země, která je na své oběžné dráze přiblíží k Slunci, zrychlí, a tím se po dráze posune za jeden den o větší úsek. Rotuje však stále stejně rychle. Tento jev vlastně působí zvečera "proti" západu Slunce a samozřejmě i ráno "proti" východu Slunce. Vznikne tedy taková zvláštnost, které se říká nerovnoměrný sluneční čas: východ Slunce bude pro nás o trochu později a jeho západ také. Proto "noci upije, ale dne nepřidá". Vedle samotného odklonění zemské osy od Slunce je tedy toto zrychlení ještě dalším jevem, který ovlivní polohu Slunce na obloze.
Zde je zajímavé video, na kterém se dozvíte více o této nerovnoměrnosti: YOUTUBE.COM
I přes tuto nepravidelnost v kalendáři i na obloze, se nejdelších nocí můžete dočkat okolo 21. a 22. prosince. Nastává Slunovrat a vy se můžete těšit, že světlá část dne už bude jenom přibývat.