Strom vábí pohádkové bytosti i fantastično

16. 5. 2019

“Andersen známý neznámý” – 19. ročník celostátní ročník Noci s Andersenem 2019.

Žáci 2. třídy ZŠ Ladova se vydali na Střelecký ostrov, kde společně s knihovníky zasadili strom liliovník tulipánokvětý. Ten nese ještě jedno jméno: Pohádkovník, aby stále připomínal důležitost světa dětské fantazie.

“V Litoměřicích vznikne nové místo, ozvláštněný prostor, který bude zvát k odpočinku ve stínu, ke čtení i ke hrám. Knihovna v rámci programů pro děti bude strom v budoucnu navštěvovat.” Vysvětluje knihovnice dětského oddělení Alena Koudelková.

Děti jako každý rok oslaví Andersenovy narozeniny večerem a nocí v knihovně: zažili po celý večer zábavně-naučné dobrodružství. Poznají známé i ty méně známé pohádky od Hanse Christiana Andersena zaměřené především na rostliny, květiny a stromy. Andersen se narodil 2. dubna 1805 v Dánsku a jeho pohádky jako například Malá mořská víla, Cínový vojáček, Ošklivé kačátko, Sněhová královna, Princezna na hrášku obletěly snad celý svět. Pod záštitou Klubu českých knihoven je pořádána v České republice Noc s Andersenem od roku 2001. Litoměřická knihovna tuto pro děti dobrodružnou noc pořádá už od samého začátku a nevynechala ani jeden ročník.

“Pravidelně se děti těší na nocování v knihovně se svými kamarády a paní učitelkou. Přinesou si spacák, podložku a nezapomenou na svou hračku na spaní. Ještě před usnutím zažijí malé překvapení a usnou při pohádce na dobrou noc. Ráno, před otevřením knihovny, se všichni společně nasnídají a podělí se o své včerejší zážitky. S rodiči pak odchází domů.” Popisuje každoroční andersenovské nocování Alena Koudelková.

Strom byl zasazen díky spolupráci s Ing. Lenkou Brožovou z úseku ochrany přírody a krajiny odboru Životního prostředí Města Litoměřic.