Knihovna Karla Hynka Máchy je veřejnou knihovnou, pověřenou výkonem regionálních funkcí. Poskytuje svým uživatelům knihovnické a informační služby v návaznosti na systematicky budovaný knihovní fond a databáze knihovny. Podle možnosti zajišťuje přístup k dalším informačním systémům.

Naše knihovna

Štítky

Vyhlašujeme další ročník literární soutěže Máchovou stopou tentokrát na téma Cestou necestou. Uzávěrka soutěže je 9. 9. 2023 a slavnostní vyhlášení výsledků spojené s kurzem tvůrčího psaní pro oceněné proběhne 4. 11. 2023. Soutěž je vyhlášena ve dvou kategoriích - dospělí, žáci a studenti do 18 let. V odborné porotě zasednou spisovatelka a novinářka Magdaléna Platzová a básník a publicista Miloš Doležal. Prozaický text (max. rozsah 3 strany A4) zasílejte na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Více na www.knihovnalitomerice.cz.

Naše knihovna nese jméno romantického poutníka Karla Hynka Máchy. Ten před 190 lety, v létě 1833, vykonal svou slavnou krkonošskou pouť. Nechť je tedy CESTA ústředním motivem letošního ročníku. A je jedno, zda pojedete k moři, ranním vlakem do práce, nákupním vozíkem po LIDLu; budete putovat do vlastní minulosti, či hlubin své duše. Buď jak buď, vydejte se ve své próze CESTOU NECESTOU…

Porota

Miloš Doležal (nar. 1970)
Básník, spisovatel, publicista. Absolvent FSV UK Praha. Vedle devíti básnických knih se jako publicista věnuje problematice okupace (například v knize Čurda z hlíny) a období komunistické totality (kniha o umučeném faráři Josefu Toufarovi Jako bychom dnes zemřít měli se stala v roce 2012 Knihou roku v anketě Lidových novin). Žije na Vysočině.

Magdalena Platzová (nar. 1972)
Spisovatelka a novinářka, autorka knih pro děti. Studovala v USA, Velké Británii, absolvovala FF UK Praha. Působila v Literárních novinách, píše pro Respekt. Píše prózy (v poslední z roku 2022 nazvané Život po Kafkovi pátrá po osudu Felice Bauerové, snoubenky Franze Kafky), divadelní hry i knihy pro děti. V současné době žije ve Francii.

Petr Bašus (nar. 1966)
Organizátor, administrátor a porotce soutěže Máchovou stopou. Učitel českého jazyka a dějepisu na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích, kde také bydlí.

Slavnostní vyhlášení výsledků spojené s kurzem tvůrčího psaní pro oceněné účastníky soutěže proběhne 9. listopadu 2023. Lektorovat budou Mgr. Radek Malý, PhD. a Dana Emingerová.

Back to top