Program

Archiv
<
pondělí
1. 6.
2020
8.00 h

Mandaly, Milovan Ahinsa Sutrisno

| všem | relaxace, tvorba | výstava

(*1980, Rembang, Jáva, Indonésie)

Studoval design a vizuální komunikaci na prestižním Indonéském Institutu umění v Yogyakartě na Fakultě výtvarných umění. V současné době žije v Česku a pracuje jako grafik. Specializuje se na tvorbu firemních vizuálních stylů, katalogů a dalších propagačních materiálů včetně webových stránek.

Tvorba mandal vychází ze stále živé hinduistické tradice, která je podstatou Javánské filozofie Kejawen. Existuje v konceptu cakra manggilingan, kde představuje význam  „život je jako spřádací kolo” s poukazem na cyklus času v tradičním duchovním kalendáři . Mandala je koncept života a stvoření, začíná středem, z něhož vyzařují ornamenty a vzor se postupně zvětšuje. Chrám Borobudur (Střední Jáva) je příkladem trojrozměrné mandaly.  Centrem zájmu je nalezení rovnováhy, proporce a symetrie. Symbolizuje začátek cesty každého člověka k poznání, moudrosti a osvícení. 

Zpočátku to bylo náboženské umění, později se promítlo i v moderní praxi zdraví a krásy. Samotná tvorba mandaly se stává meditativní, intuitivní, nastoluje léčivé vzorce, které lidem pomáhají najít sama sebe jako bod mikrokosmu v obrovském vesmíru.

Autor ve svém díle propojuje základní formu mandaly vycházející z hinduistické tradice s užitým uměním a moderním hlediskem designu a vytváří „novou“ krásu v původním pojetí rotace a cykličnosti života. Geometrické vzory a spirituální symbolika zde působí jako meditační cvičení,  modlitba a svaté požehnání, vše v jednom.

| zdarma

| 1. patro: Kaple
Mandaly, Milovan Ahinsa Sutrisno
kde

nahoru