Program

Archiv
<
středa
21. 9.
2022
18.00 h

Noc literatury 2022

| literatura | happening

Spolek LiPen ve spolupráci s knihovnou pořádá 9. ročník oblíbené kulturní akce veřejného čtení ukázek současných autorů.

Před Knihovnou K. H. Máchy, v Keramikafé Dlouhánka, ve vinárně Noravank přečtou vybrané texty spisovatel Josef Formánek, Karel František Tománek, Eva Dolejšová, Eva Andělová, Petr Vágai, Lukáš Fíla, Jakub Ružbatský a další.


vinárna Noravank, 18.00

Mostecká 232/4
čtou:
Josef Formánek - Pakáž rakouské spisovatelky Moniky Helferové
Pavel VagaiKodaňská Píseň písní dánské spisovatelky Annette Bjergfeldtové
Bára ČadílkováNevděčná cizinka spisovatelky Ireny Brežné 
moderátor Šárka Krmíčková

Keramikafé, 18.00

Dlouhá 15/178
čtou:
Karel František TománekČukčovo velké neštěstí romského spisovatele Gejzy Demetera
Lukáš Fíla - Jaroslav Rudiš - Winterbergova poslední cesta
Jakub RužbatskýBod nula - Artem Čech
Eva AndělováNeviditelná superhrdinka od španělské spisovatelky Rosy Ribas
moderátor Marie Opršalová

Knihovna Karla Hynka Máchy + Leonardo, 18.00

Mírové náměstí 153/26
čtou:
Aleš Pařízek - Děti poslouchají Pink Floyd od Alexandera Gorkowa 
Eva Dolejšová - Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu francouzské spisovatelky Maryse Condéové
Rozálie Vraná - Marieke Lucase Rijnevelda S večerem přichází tíseň
moderátor Matěj Svoboda

 Také letos se můžete těšit na příjemný literární zážitek, kdy si na třech různých místech ve městě budete moct poslechnout čtení ze současné evropské tvorby. Novinkou sezóny bude skrytá letní zahrádka vinárny Noravank, která nabízí příjemnou atmosféru vnitrobloku barokního domu. Tady vás spisovatel Josef Formánek seznámí s knihou Pakáž rakouské spisovatelky Moniky Helferové, která nás přenese do zapadlé horské vesnice z počátku 20. století a nabídne rekonstruovaný osud autorčiných prarodičů Josefa a krásné Marie na pozadí první světové války.
Další dílo představí Pavel Vágai, herec a pedagog literárně dramatického oboru při ZUŠ. Seznámí vás s ukázkou z knihy Kodaňská Píseň písní dánské spisovatelky Annette Bjergfeldtové. Bára Čadílková přečte z knihy Nevděčná cizinka spisovatelky Ireny Brežné tamtéž.

 V Keramikafe Dlouhánka přednese Karel František Tománek, český dramatik, divadelní dramaturg a děkan Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze, ukázku z knihy Čukčovo velké neštěstí romského spisovatele Gejzy Demetera. Doplní ho Lukáš Fíla s ukázkou z knihy populárního českého autora Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta, na kterou naváže Eva Andělová interpretací textu z knihy Neviditelná superhrdinka od španělské spisovatelky Rosy Ribas a Jakub Ružbatský vás uvede do díla Bod nula (Artem Čech).

 U nás v knihovně se můžete zaposlouchat do ukázky z knihy Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu francouzské spisovatelky Maryse Condéové, kterou přečte spisovatelka a naše kolegyně Eva Dolejšová.
Aleš Pařízek tady představí knihu Děti poslouchají Pink Floyd od Alexandera Gorkowa a Rozálie Vraná zase ukázku z knihy Marieke Lucase Rijnevelda S večerem přichází tíseň.

 

Celé akci bude předcházet Litoměřický knižní festival, na němž už podruhé spolek Continual Progress pokřtí úplně nová díla místních autorů. Začínáme v 17 hodin u nás v Galerii knihovny.

Nebude chybět ani hudební doprovod, o který se postarají:
Matyáš Ženkl - klavír
Anna Jelínková - basa
Jáchym Hanzl - bicí nástroje
Tobiáš Bruno Galia - saxofon

 Představení ukázek z nových knih v podání známých (nejen) litoměřických osobností nabízí propojení neobvyklého místa, nápadité interpretace a příležitosti seznámit se s myšlením současných evropských autorů. Noc literatury si za roky svého konání vydobyla pevné místo v českém kulturním kalendáři a stala se jeho neodmyslitelnou součástí. Projekt organizují už od roku 2006 Česká centra ve spolupráci s Asociací národních kulturních institutů zemí EU (EUNIC Praha), zahraničními ambasádami v České republice a nakladatelstvím Labyrint.

V našem městě se její přípravy jako obvykle ujal Spolek LiPen ve spolupráci s naší knihovnou a s nakladatelstvím Continual Progress. Cílem celé akce je podpořit zájem o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Poukazuje také na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků. Před sedmi lety se k projektu připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a počet měst pořádajících literární happeningy každým rokem stoupá. Účastní se i řada evropských a mimoevropských měst. V roce 2022 je Noc literatury jedním z kulturních projektů pořádaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU a bude se konat ve více než 12 zemích.

 Akce je součástí kampaně Místa přátelská seniorům, kterou podpořilo město Litoměřice.

| zdarma


Noc literatury 2022
sdílení
Facebook sdílení

nahoru