Program

Archiv
<
středa
12. 5.
2021
17.00 h

Odbojová skupina bratří Mašínů

| středoškolákům, všem | historie, vzdělávání | on-line beseda

Skupina bratří Mašínů byla ozbrojená odbojová a antikomunistická skupina operující v letech 1951 až 1953 na území komunistického Československa a také v Německé demokratické republice. Jejími nejznámějšími členy byli Ctirad Mašín a Josef Mašín, synové protinacistického odbojáře Josefa Mašína (nacisty popraven 30. června 1942). Dalšími členy skupiny byli Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda.
V říjnu 1953, poté, co nad skupinou začala tehdejší StB stahovat smyčku, rozhodli se její členové emigrovat přes tehdejší Německou demokratickou republiku do Západního Berlína.

V boji proti komunismu chtěli pokračovat v řadách americké armády.

Na území NDR byla skupina pronásledována příslušníky bezpečnostních sil. Celkem bylo proti pěti odbojářům mobilizováno 20 000 příslušníků Volkspolizei a Sovětské armády. Za dramatických okolností dosáhli bratři Mašínovi a Milan Paumer cíle. Zbylí členové - Václav Švéda a Zbyněk Janata - byli během útěku dopadeni a následně v Československu popraveni.

Přednáška Martina Mejstříka se týká nejznámější skupiny 3. (protikomunistického) odboje, jejíž činnost a osud vyvolává v naší společnosti i více, než 30 let od pádu komunistické diktatury vášnivé diskuse.

Beseda se bude konat on-line prostřednictvím platformy Google Meet. K účasti se není nutné dopředu přihlašovat. Připojení do virtuální místnosti je možné 10 minut před akcí.

Pokud se chcete připojit k videohovoru, klikněte na tento odkaz: https://meet.google.com/iun-xcid-hgp
Pokud se místo toho chcete připojit po telefonu, zavolejte na číslo +420 234 610 849 a zadejte PIN: 635 119 877#

| zdarma

| on-line
Odbojová skupina bratří Mašínů
kde

nahoru