Knihovna Karla Hynka Máchy je veřejnou knihovnou, pověřenou výkonem regionálních funkcí. Poskytuje svým uživatelům knihovnické a informační služby v návaznosti na systematicky budovaný knihovní fond a databáze knihovny. Podle možnosti zajišťuje přístup k dalším informačním systémům.

Naše knihovna

Štítky

Vážení čtenáři,

knihovna bude ve dnech 28. 3. – 1. 4. 2024 zavřena. Děkujeme za pochopení.
Všechny výpůjčky s datem návratu v těchto dnech budou automaticky prodlouženy.

... má svůj počátek v roce 2009. S nápadem přišla Mgr. Eva Filandrová, pedagožka Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb v Litoměřicích. Již tehdy vzalo pod svá křídla soutěž město a dodnes ji podporuje. Od počátku bylo snahou oslovit dosud neznámé autory, nabídnout jim možnost realizovat jejich nápady, případně jim i pomoci v dalším tvůrčím rozvoji.

V roce 2012 soutěž kompletně převzala Knihovna Karla Hynka Máchy v Litoměřicích. Administrátorem se stal Jaroslav Balvín, který v této funkci setrval až do jubilejního 10. ročníku. Ustálila se také podoba soutěže. Je vyhlašována vždy na jaře, a to ve dvou kategoriích – do 18 let (žáci a studenti) a v kategorii dospělých. V porotách jednotlivých ročníků zasedaly známé osobnosti literární scény, např. Iva Pekárková, Irena Obermannová, Petra Hůlová, Miloš Urban, Josef Formánek, Markéta Lukášková, Petra Soukupová a další. Letos k nim přibyly Magdaléna Platzová Miloš Doležal. Celý ročník byl vždy zakončen slavnostním předáváním cen s krátkým kulturním programem a rozborovým seminářem, v němž porota individuálně hodnotila s autory jejich oceněné práce.

Od roku 2019 je administrátorem soutěže Mgr. Petr Bašus. Soutěž pokračuje v obdobném formátu. Novinkou je, že na vybrané autory z řad soutěžících čeká kromě věcných cen jako odměna také celodenní kurz tvůrčího psaní. Lektory jsou zkušení

autoři (Radek Fridrich, Viktor Špaček, Tereza Boučková, Dana Emingerová…). Tato součást soutěže je zaštítěna Gymnáziem Josefa Jungmanna v Litoměřicích s finanční pomocí Ústecké komunitní nadace.

Téma 15. ročníku - 2023: Cestou necestou

Hledat a nalézat nová témata pro každý další ročník soutěže je rok od roku těžší. S pocitem bezradnosti oslovil jsem s prosbou básníka Miloše Doležala. A měl jsem štěstí. Připomněl mi máchovskou tradici putování a také skutečnost, že v roce 1833 Mácha podnikl svou slavnou pouť krkonošskou. Nejedná se sice o úplně kulaté výročí, ale téma bylo na světě! Putování, cesta, směřování, hledání. Cestou necestou. Tak ve finále znělo zadání 15. ročníku literární soutěže Máchovou stopou.

A že si téma našlo své autory, o tom svědčí i 41 zaslaných prací. Potěšitelná je skutečnost, že letos výrazně stoupl počet textů v kategorii žáků a studentů – na 19.

Místo v porotě přijal Miloš Doležal, básník a publicista, držitel Magnesie litery 2022 za sbírku nénií za svou zemřelou ženou s názvem Jana bude brzy sbírat lipový květ. Do povědomí čtenářů vstoupil i knihami o Josefu Toufarovi a Karlu Čurdovi. Až z Francie, kde právě žije, doplnila porotu Magdaléna Platzová, vloni také nominovaná na Literu za svůj román Život po Kafkovi. Vzhledem k tomu, že každý  žije jinde, porady porotců se konaly po několik večerů on-line.

Vybraní účastníci z obou kategorií byli tradičně odměněni kurzem tvůrčího psaní, letos vedenými Danou Emingerovou a Viktorem Špačkem. Snad si každý z oceněných i účastníků odnese z Litoměřic hezkou vzpomínku a po návratu domů (cestou necestou) nalezne novou inspiraci ke svému psaní.

Petr Bašus

Výsledky 15. ročníku

Dospělí

v kategorii soutěžilo 22 autorů

1/ Kateřina Kuchtová (Klabava)

2/ Zdeněk Hledač (Ostrava)

3/ Iva Klozíková (Kopřivnice)

Žáci a studenti

v kategorii soutěžilo 19 autorů

1/ Barbora Koutná (Praha)

2/ David Seltenreich (Praha)

3/ Linda Müllerová (Libouchec)

Publikování:

Ukázky vítězných textů si můžete přečíst v listopadovém čísle novin knihovny Karel Hynek Mácha.

A jak hodnotili letošní soutěž a kurz tvůrčího psaní sami soutěžící?

Napsala jsem si to včera pro sebe jako takové zamyšlení, tak Vám to jen přepošlu. Ještě jednou moc děkuji za krásný den. S pozdravem Zdeňka Hucková

Litoměřice 2023

Ono se řekne „Fitzgerald“…

Prosím vás, ani kloudně napsat to nejde. Prý mistr povídky.

Viktor Špaček mi jednu takovou servíruje už podruhé. Jmenuje se Tulipán. Poprvé po mě jen stekla, ale dnes se mi zadrhla za zuby a já ne a ne ji dostat ven.

Jsem nevoják, ale odhodlaný bít se do krve za francouzské existencionalisty. Tam se žádná velká slovíčka nepoužívají, a přece se řekne tolik. „Dnes zemřela matka. Možná taky už včera, zatím to není jasné.“ Není to nádhera? Jestli měl Hemingway ledovec, tak Camus má celou Antarktidu!

A co má Špačkův Fitzgerald? Prý „když soumrak zhoustl v modré pozadí měsíce“. Copak to je nějaký časový údaj?

S místem a postavami to ten „ztracenec“ dělá zrovna tak. Dusné město se topí v měkké šedi, kterou se líně plouží mlhavé postavy. No prosím vás, vždyť je to jak vodové omalovánky, svého času jediný kloudný artikl Ruské knihy.

Ani děj se nezdá být dynamičtějším. Jeden zpomalený trouba pozná, že život není jen přežíváním. Jak? Setká se s pěknou holkou, které pomáhá sundat žvejku z kramfleku. Odlepovací akce je pro něj alfou a omegou večera, zatímco děvče se mu za pár hodin stačí vdát. Ovšem za jiného. Tomu říkám klimax.

Jenže od slova „klimax“ není odvozeno ani slovo klimatické, ani slovo změny, a tak v zastrčené díře v Georgii nehybné vedro trvá a vše se vrací k normálu. Stíny se zas dají do pohybu, zatímco vám vrtá hlavou, jestli Nancy mrchou byla, anebo si s ní ten chlap s prostě nenapsatelným jménem jen vyřizoval účty.  

Povídku si kolem dokola pročítáte, noříte se do jejích barev a vůní, slyšíte divoký tlukot cikád, trpíte s hlavním hrdinou a čicháte k napudrované labutěnce Nancy Lamarové, kterou nejdřív ukryla mezi ňadry, ale pak s ní klidně otřela svůj podpatek. Odjíždíte z Litoměřic a jen těžko se loučíte s postavou, jejíž ústa jsou jako „vzpomínka na polibek“.

Summa summarum chci říci, že moc děkuji organizátorům litoměřické literární soutěže Máchovou stopou za další vydařený ročník, jehož jsem opět měla možnost se účastnit.

datum konání
1. 4. 2023–9. 9. 2023

Back to top